خانه » دسته‌بندی نشده » یک نمونه دیگه از رفتارهای کانادایی

یک نمونه دیگه از رفتارهای کانادایی

هرچند مقایسه رفتارهای مردم و همکاران و مدیران خیلی بیشتر از این حرف ها کار میبره، یک نمونه که همین امروز شاهدش بودم رو براتون مثال میزنم. من ظهرها نمازم رو توی یک اتاق کوچیک که در شرکت بلا استفاده است میخونم. دیروز بنا به کاری که پیش اومده بود، این اتاق اشغال شده بود و من پشت میز خودم نماز خوندم.
امروز که اومدم سرکار، دیدم مدیر عامل شرکت به اون بنده خدایی که توی اون اتاق بود گفته که فلانی ظهرها میره اونجا نماز میخونه و دیروز تو اونجا رو اشغال کرده بودی و … این بنده خدا هم برای من یک ایمیل فرستاده بود به این مضمون:

Hi Amir,

I didn’t realize my presence in the tiny office put you out of your prayer space yesterday. In truth, it didn’t occur to me until … mentioned it to me this morning.

I am sorry that you were had to make something that is usually very intimate and private, public. I promise that if you knocked, I didn’t hear you. If I’m ever in there and you need to pray, please just come in and kick me out.

Again, I apologize.

Your friend,

این هم یک چشمه از برخورد های کاری در کانادا!

۳۰ نظر

 1. سلام
  تفاوت که از زمین تا نپتون هست!

  لحن متواضعانه ایشون هم قابل تامله.
  (نگید این چجوری تونست این متن رو ترجمه کنه ها از اطرافیان کمک گرفتم!)

 2. واقعا حرفی باقی نمیمونه امیر جان.انگار کلا دنیای دیگه ای هست که اینقدر اهمیت میدن.برای ما شاید کاملا تعجب انگیز باشه یک چنین رفتارهایی.به امید دیدن چنین رفتارهایی در محیط کار ایرانی.!! ( مسخره نکنن باقیش پیشکششون )

 3. سلام
  نمیخوام منفی نگری کنم ولی ممکنه دلیل اینکارشون جدای از اون ملاحظه کاری که ما فکر میکنم ، چیز دیگه ای هم باشه.
  شاید خودشون هم ترجیح میدن شما تو اون اتاق کوچک دور از چشم دیگران نمازت رو بخونی تا اینکه کل کارکنان یا مراجعین احتمالی متوجه بشن شما نماز میخونی، که این ترجیح باز میتونه دلایل مختلف داشته باشه. البته در حد حدس دارم میگم.

  • امير حسين روشناس

   نه دوست عزیز. نکته همونیه که همکارم گفته، مسائل اعتقادی از جمله مواردیه که کاملا شخصی تلقی میشه و هیچ کس از دیگری در موردش سوال نمی کنه. هیچکس هم دیگری رو به راه راستی که خودش فکر می کنه، هدایت نمی کنه.
   حتی مبلغین مذهب مسیحیت رو توی خیابون دیده ام که در چله گرما یا سرما، کنار پیاده رو می ایستن و منتظر میشن کسی ازشون سوالی بپرسه، قبل از اینکه خودت کنجکاو بشی و سوال رو مطرح کنی، هیچ کاری با کسی ندارن. برخلاف رفتاری که در ایران شاهدش بودم، طرف از کنارش که رد میشدی اصرار داشت که “وقتت رو بگیره” و در مورد مساله ای باهت صحبت کنه. یادم میاد یکبار از چهار راه جهان کودک رد میشدم، عده ای جوون آش می پختن و حالا با نیت خیر کاسه ای هزار تومن (به نرخ سال ۱۳۸۸) میفروختن. طرف اصرار و اصرار که بیا یک کاسه آش بخر و توی این کار خیر شریک باش. آخرش هم قات زدم، گفتم به شما ربطی نداره که من دلم می خواد توی کار خیری شرکت کنم یا نکنم! ما ایرانی ها بهشت و جهنممون هم زوریه!

 4. آقا من که تفاوت خاصی با ایران ندیدم!!!!!!!!!
  توی ایران اگر نری نماز به زور میبرنت، یا همش میگن تو نماز نمیخونی؟ اونوقت چرا؟ بعد تازه بعضیا به زور هم میبرن طرف رو 🙂
  کار خیر هم که اجباره! یعنی باید انجام بدی 🙂
  اگه خواب ببینی و از دهنت دراد که فلان خواب و دیدی، حتما باید یه چیزی نذر کنی یا مثلا اگه قراره یه کاری پیدا کنی که همش دعا میکنی براش، حتما باید نذر بدی و اونم حتما امام زاده صالح یا غذا و شله زرد و حلوا به همسایه :))) نکنی هم میگن مرتدی یا اعتقاداتت ضعیفه و در برخی موارد طرف مقابلت خودجوش به جات نذر میکنه و نذر میده!!! 🙂
  کلا منظور اینه که حرف و کار من درسته، تو هم باید همونو انجام بدی 🙂
  امیر دفه بعدی طرفو یجوری kick out کن که بعدش kick the bucket بشه 🙂 🙂

 5. قشنگ بود ، خدا این حیوونای سلفی و داعشی رو لعنت کنه که دارن به اسم دین پاک اسلام ، این کثافت کاریا رو میکنن و چهره اسلام رو مخدوش میکنن ، پارسال هم بعد از حمله به پارلمان اتاوا ، یادمه که یک کانادایی یک مستند درست کرده بود و نظر مردم در مورد مسلمانان و اسلام میپرسید و اکثر کاناداییی ها در آن فیلم نظر مثبتی نسبت به اسلام داشتند و میگفتند که وحشی گری یک عده ، هیچ ربطی به اسلام ندارد و حتی کارگردان این مستند هم بابت همین مسئله کتک هم خورد .

 6. سلام، به نظرم، دلیل این رفتار خوب کانادایی ها این است که آنها به حقوق شخصی خود احترام می گذارند و به تبع دوست دارند حریم شخصی و حقوق دیگران نیز رعایت شود.

 7. سلام ، حالا که از پرایویت امدی تو پابلیک نماز خوندی با توجه به جو پاریس و… بهت نمیگن تروریست ایا با این دید بهت نگاه می کنن در اینده ایا…. ؟

 8. آقا باتوجه به نظرات، من فک میکنم بخشی از بد جلوه داده شدن اسلام و ایرانی ها، نظر و عقاید و دید منفی خودمون نسبت به جهان و مردم جهان هست!
  آقا یه نماز خوندن که شما رو تروریست نمیکنه، بعدشم اونجا مردم اصلا خودشونو تو سیاست دخالت نمیدن! نتیجه براشون مهمه! اگر سیاستمدار امنیت و .‌. براشون تامین کرد که هیچ، وگرنه اونموقع تظاهرات و یا هر تجمع دیگه ای نسبت به تعویض ش میدن! علی الخصوص کانادا، که مردم آرومی داره!
  بخدا تو خارج از ایران انقدی که ما خودمون دوست داریم جار بزنیم که دنیا باهامون بد هستن، دنیا باهامون بد نیست!! حالا شاید بعضی از کشورهای نژاد پرست اینطور باشن و همینطور آمریکا (سیاستمداراش و نژاد پرستاش) ولی باور کنید دنیا نه با اسلام و مسلمون بلکه مسیحی و … هم دشمن نیست. خودمون دوست داریم با دشمن جلوه دادن کشورهای مختلف نسبت به خودمون، خودمون رو مهم و در دید، جلوه بدیم!
  البته این نظر من هست!

 9. سلام آقای مهندس قبول باشه

 10. من یه مدیر داشتم..هروقت مهمونی شرکت بود.. عین شیر ژیان اون وسط برای من نوشابه میاورد به همه میگفت اسرا مشروب نمیخوره اذیتش نکنید…پیتزا هم برام میگرفت سبزیجات…بعد تو بگو کانادا بده..کانادا عشقه..کانادا نفسه..اصلن دنیا نباشه اگه کانادا نباشه….:)))))))))))))))))
  دیروز یه خانم بلژیکی اومده میگه..من تروریست نیستما…منم خندیدم گفتم..من مسلمون هم تروریست نیستم…اصن این مسایل اینجا حل شده است…

 11. سلام ممنون مطلب خوبی بود از فرهنگ

 12. کار اون شخص قابل تقدیره که برای مسئله ای حتی به این کوچکی هم ارزش قائل شده..اگر اجازه هست منم یک نمونه مثال بزنم البته در مورد خوب و بدش نمیخوام قضاوت کنم..
  در شرکت ما یک اتاق کنفرانس مشترک هست و یک تابلو ایام هفته که دوستان (متوجه میشید که کدوم دوستان) لطف میکنن و زمان جلسات خودشان را یک هفته قبل در اون مشخص میکنن(با تاریخ و ساعت و روز و خلاصه همه مشخصات) خلاصه سرتان را درد نیارم ما از دو هفته قبل با یکی از مدیران شهرداری ها با هزااااار مکافات هماهنگ کردیم برای یک جلسه .. روز جلسه نیم ساعت قبل از شروع جلسه به من اطلاع داده شد که هیئت مدیره جلسه دارند در اتاق کنفرانس و شما یک فکری به حال خودتان بکنید دیگه 🙁 خلاصه من مونده بودم و حوضم …بماند که اون روز با چه مکافاتی اون جلسه را برگذار کردیم اما برام طرز فکر ها جالبه بین هیئت مدیره ما و مدیرعامل شرکت کانادایی

  • امير حسين روشناس

   تداخل جلسات کاری چیزیه که اینجا هم پیش میاد و اتفاقا همین که شما میگید، گاهی مجبور شده ایم که با یک فرد مهم در یک جای نامناسب قرار بذاریم.

 13. سلام – جسارتآ واسه پست های آیندتون یه ایده دارم ، خواهشآ راجع به کیفیت و اهمیت سلامت مواد غدایی و همچنین اهمیت به ارگانیک بودن آن در کانادا اگر اطلاعاتی دارید یک پست بنویسید که چه قدر مواد غذایی گوشتی ، لبنی و…در آنجا سالم هستند و چه سخت گیری هایی برای تولید کنندگان مواد غذایی در اونجا وجود داره،، البته فکر نکنید من آدم شکمیوویما، چون تو ابران اکثرآ دیگه مصنوعی شده ، مثلا تو ساخت یک شیشه آبلیمو حتی از یک عدد لیمو هم استفاده نمیشه – سوسیس و کالباس رو هم که نگم سنگینترم ~ ~متشکرم ،

 14. سلام شما با همجنسگرایان مشکلی دارین؟
  من همجنسگرا هستم و از لحن هایی که در برخی پست هاتون استفاده کردین خیلی ناراحت شدم واژه ی همجنباز یجور توهین به من و اشخاصی است که هم حس من هستن لطفا از این به بعد از لفظ های بهتری استفاده کنید ..
  من میخوام بیام به کانادا تا از این طرز فکر ها و این حرف ها دور باشم و یه زندگی آزاد داشته باشم ..با همجنسم و هم حسم

  • امير حسين روشناس

   شما کجا توی وبلاگ از قول من لفظ همجنسباز دیدید؟!
   این اشخاص که شما گفتید از نظر من افرادی متفاوت با من هستند و مشکل داشتن یا نداشتن من یا هرکس دیگه ای یک مساله شخصیه.

 15. این جمله که مدتی شعار تبلیغاتی کتابفروشی ایندیگو روی کیسه‌های خریدش بود، واقعا جمله درستیه:
  The world needs more Canada.

  🙂

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*