نواحی تورنتو

​دوستی از من خواسته بودن در مورد مناطق مختلف تورنتو و جاهایی که برای زندگی مناسبتره بنویسم. اینکه کجا برای زندگی مناسبه، یقینا من نمی تونم با قطعیت بگم! ولی سعی می کنم خصوصیات مناطق مختلف رو با توجه به دریافت های خودم بگم، نتیجه گیری با خود شما. و طبیعتا این موارد نظر شخصی منه، وحی منزل نیست. ممکنه موافق یا مخالفانی داشته باشه.
منظور از تورنتو، میتونه دو جا باشه: شهر تورنتو و منطقه تورنتوی بزرگ. شهر تورنتو، چیزیه که واقعا خود تورنتو هست، مثل شهر تهران. منطقه تورنتوی بزرگ (که بهش GTA یا Greater Toronto Area گفته میشه) مشابه مفهوم تهران بزرگه، شامل شهر تهران و حومه اطرافش مثل شهریار و شمیرانات و کن و …
مقصد بسیاری از مهاجرین این شهره، بدلیل اینکه پایتخت اقتصادی کاناداست و خیلی امکانات و مزایای زندگی داره و البته به این دلیل که پرواز به بقیه مناطق کانادا سخت تره! راحت می تونید برید بلیط تهران تورنتو (از مسیرهای مختلف) بخرید ولی مثلا اگر هوس کنید از تهران برید ساسکاتون یا کوکیتلام، معمولا منصرف میشید! حتی یادمه سیامک برای رفتن به ونکوور هم خیلی بیشتر از من دردسر کشید، فکر کنم در نهایت با دو تا خط هواپیمایی متفاوت و از طریق لندن خودش رو رسوند. تورنتو شهر متنوعی به لحاظ فرهنگیه و بنابراین هیچ قزمیتی نمیتونه ادعا کنه من بچه ناف تورنتو هستم! چون اگر خودش نباشه، پدر و مادرش مهاجر هستن.
gta(کپی رایت عکس متعلق به ویکیپدیا است)
خب همونطوری که می بینید کلی مناطق مختلف در تورنتوی بزرگ واقع شده ان و فقط اون قسمت نارنجی رنگ پایین شهر تورنتو است. به طور کلی، تورنتو رو به سه قسمت تقسیم کردن: downtown، midtown و uptown. داون تاون، منطقه بیزنسی و تجاری شهره. حجم عمده ای از شرکت ها و کسب و کارها، همینطور مراکز خرید، رستوران ها و خلاصه قلب تپنده شهر اینجاست. یکی از مواردی که شما رو یک ایرانی با کلاس در تورنتو می کنه، اینه که در بدو ورود بگید: یه خونه می خوام که به داون تاون نزدیک باشه! آدم دیده ام که برای انگلیسی روزمره اش مونده بود، ولی از ایران که می خواست خونه بگیره اصرار و اصرار که خونه ام ترجیحا داون تاون باشه! اینجا که رسید، راه به راه توی همون داون تاون گم میشد!
میدتاون، بین داون تاون و آپ تاون قرار داره (چشم بسته غیب گفتم!) برای سکونت، اکثر قریب به اتفاق مشاورین املاک (از جمله جناب مصطفایی عزیز خودمون) اعتقاد دارن این منطقه بهترین نقطه برای زندگیه. چرا؟ اول اینکه هیاهو و شلوغی داون تاون رو نداره. دوم، به داون تاون نزدیک تر از آپ تاونه، بنابراین اگر محل کارتون داون تاون باشه، به راحتی و از طریق TTC می تونید رفت و آمد کنید. سوم (باز از مظاهر ایرانی باکلاس بودن در تورنتو) ایرانی های کمتری به نسبت مناطق آپ تاون ساکن این منطقه هستند. چهارم اینکه، واقعا این منطقه منطقه خوبیه، چرا که مورد اقبال عمومی هم هست و املاکی که در این مناطق باشن، از طرف همه اقشار جامعه با هر ملیتی محبوبیت دارن. بنابراین اگر به عادت همیشگی ایرانی ها، به خونه ای که قصد خریدش رو دارید به چشم سرمایه نگاه می کنید، این منطقه هم گرونتره و هم ترقی بالاتری داره (عمومی گفتم ها، حالا گیر ندید که فامیل ما توی ریچموندهیل یه آپارتمان خریده ۵۰ هزار دلار الان یک میلیون دلاره! من شرایط عمومی رو گفتم). مید تاون حد فاصل خیابون بلور از جنوب، لارنس از شمال، بی ویو از شرق و مارلی/آوک وود و آزینگتون از غرب رو شامل میشه. مرکزیت این منطقه هم تقاطع یانگ و اگلینتون هستش. مناطق مرغوب این محله هم خیابون های روزدیل (بسیار جای خوب و گرونیه)، دیویس ویل، سامرهیل و فارست هیل هستند.
آپ تاون، مناطق بالایی شهر رو شامل میشه. منطقه محبوب ایرانی ها و کلا آسیایی ها یعنی نورث یورک، تورن هیل، ریچموند هیل، قسمتهایی از مارکهام و وان همه در آپ تاون واقع شده ان. اینجا بیشتر جمعیتش مهاجره، یعنی حد فاصل خیابون شپرد و فینچ که راه برید، فکر می کنید توی شانگهای یا خیابون ولیعصر دارید قدم می زنید! تابلو مغازه ها، آدمهایی که رفت و آمد می کنن. بسیاری از ایرانی ها این منطقه رو بدلیل همین خصوصیتش یعنی جمعیت زیاد ایرانی ها بیشتر از بقیه مناطق می پسندن. عده ای هم همونطور که بالا گفتم، بدلیل خود با کلاس بینی از این منطقه بدشون میاد. عده ای جسارت رو به حدی رسوندن که اسم خیابون نورث وی، بین یانگ و دوریس رو میدون محسنی گذاشتن!
کجا برای زندگی بهتره؟ نمی دونم! به کلی پارامتر بستگی داره. مهمترینش از نظر من، سهولت رفت و آمده. من ترجیحم اینه که خونه ام توی بی و کالج باشه، یا ولزلی و بی یا بلور و بی. چون میتونم پیاده برم سر کار، صبح دیرتر از خواب بیدار بشم، ماهی ۱۴۰ دلار هم هزینه توکن یا بلیط TTC ندم. یکی دوست داره خونه اش جای آروم باشه، طبیعتا مناطق بالایی براش مناسبترن. مساله رفت و آمد نکته بسیار مهمیه، مخصوصا در زمستون. نکته دیگه، تعامل با جامعه غیر ایرانیه. من از مراوده با ایرانی ها گریزان نیستم، ولی اگر سطح دانش زبان انگلیسی آدم ضعیف باشه، با بودن در منطقه ای که جمعیت ایرانیش زیاده، هیچ کمکی به خودش نکرده و در واقع، صورت مساله رو پاک کرده. نکته مهم دیگه، دسترسی به فروشگاه ها برای تامین مایحتاج روزمره است. اون اوائل که میایید و معمولا ماشین ندارید (من که هنوز هم ندارم)، دسترسی نزدیک به جاهایی مثل نوفریلز و فود بیسیک بسیار مهمه. وگرنه باید کلی بارکشی و پیاده روی کنید برای خرید گوجه فرنگی و سیب زمینی!
مناطق دیگه برای زندگی چطورن؟ جاهایی مثل آرورا، میسی ساگا، نیومارکت و …؟ به مورد قبلی مراجعه کنید! اگر محل کارتون خیابون فرانت یا کینگ باشه و خونه تون نیو مارکت، هر روز یک مسافرت طولانی باید داشته باشید برای رفت و آمد. بدانید و آگاه باشید، داشتن خودروی شخصی در این حالت خیلی کمکی بهتون نمی کنه چون هزینه پارکینگ در داون تاون معادل نرخ خون پدر صاحب پارکینگ براتون تموم میشه! بسیاری از کسانی که ماشین دارن برای تردد به داون تاون از مترو استفاده می کنن. ولی مثلا اگر محل کارتون فرودگاه پیرسون باشه، منطقی اینه که خونه تون رو توی منطقه میسی ساگا انتخاب کنید و در صورتی که سیلیکون ولی تورنتو، یعتی مارکهام کار می کنید، مارکهام یا ریچموند هیل گزینه مناسبی برای محل زندگی خواهد بود.
تا یادم نرفته اینم بگم، توی تورنتو خوشبختانه بالای شهر و پایین شهر نداریم! توی یک خیابون ممکنه خونه چند میلیون دلاری باشه، آپارتمان ۳۰۰ هزار دلاری هم باشه. البته مناطقی استثنا هستن، مثل post road محل سکونت آقای خاوری مدیر عامل اسبق بانک ملی! به اون منطقه بورلی هیلز تورنتو میگن. یا مثلا دو تا خیابون بالاتر از محل زندگی من، خیابون سنتر، محل تجمع یهودی های بسیار ثروتمند تورنتو هستش. ولی باقی مناطق، همه جور خونه ای توش پیدا میشه و بنابراین از روی محل سکونت نمیشه فهمید طرف وضع زندگیش خوبه یا بد.

۱۷ نظر

 1. حالا اولین نفر برات نظر میذارم…تشکر که انقد کامل و بامزه و با حوصله مینویسی…
  چقد جالبه و خوبه که اونجا بالاشهر پایین شهر نداره.و راحت نمیتونن راجبت قضاوت کنن

 2. اقا شرمنده کردین
  ممنون و هزار تشکر بخاطر زحمتی که کشیدید . خیلی اطلاعاتی که دادین عالی بود.

 3. سلام.
  امیدوارم حالتون خوب باشه.
  این نوشته تون خیلی جالب بود. استفاده بردم.

 4. سلام
  آقا ممنون میشم اگر یک محله خوب نزدیک دانشگاه یورک بهم معرفی کنید.

  • امير حسين روشناس

   توی متن هم گفتم من نمیتونم در مورد محل زندگی توصیه ای بکنم. بودجه شما، شرایط زندگی شما، سلیقه شما، مواردی که براتون مهمه، مواردی که ازشون بدتون میاد، همسایگان و … همه مواردی هستن که در انتخاب محل زندگی موثر هستند.

 5. سلام.
  ببخشیدا میدونم وقتی از یک نفر زیاد سوال بپرسن کلافه میشه.
  ولی با اجازه من هم سوال داشتم.
  همسر من میخواد برای دکترا از دانشگاه تورنتو پذیرش بگیره که به احتمال قوی و رزومه خوبش تا سال بعد جور میشه و ما بعد از عروسی میایم به امید خدا. فقط اینکه من میخوام بدونم اگر فاندش ۲۰۰۰تا باشه ما میتونیم اونجا خونه مستقل اجاره کنیم و زندگی کنیم؟ اخه انگاری بعضیها لباس شویی و حتی حمام مشترکه. خیلی خیلی نگرانم.
  میشه لطفا راهنماییم کنید؟ بازم ببخشیدا.

  • امير حسين روشناس

   در مورد خونه و هزینه های زندگی به صورت مفصل توی این وبلاگ صحبت کردم. جواب کوتاهش میشه بله. جواب مفصلش هم, وبلاگ رو بخونید متوجه میشید.

 6. ممنونم از لطف شما.
  فکر کنم وبلاگ شما خیلی کمکه برای ما. ممنون. خدا خیرتون بده.

 7. سلام دوست عزیز
  میخواستم اگر ممکنه شماره تماس آقای مصطفایی رو جهت اجاره آپارتمان به من بدید.

  سپاس از شما و مطالب مفیدتون

 8. مرسی از اطلاعات خوبتون میشه راجب ونکوور هم بنویسید؟؟

 9. بسیار عالی بود متشکرم

 10. میشه لطفا بفرمایید کجاها امن تر هست؟

 11. سلام خیلی خیلی ممنون برای این پست بسیار مفید وهمینطور بقیه پستها.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*